Niesamowite ciekawostki o motocyklach

Pojazdy motocyklowe nie porywają serc wszystkich. Osoby, dla których bezpieczeństwo jest najważniejszą wartością, stronią od pojazdów jednośladowych.

Jednak te pojazdy skrywają kilka niezwykle ciekawych informacji i faktów. Być może pozwolą one inaczej postrzegać motocykle.

Kilka historycznych ciekawostek o motoryzacji

W 1869 roku Pierre Michaux i Louis-Guillaume Perreaux zaprojektowali koło parowe, które można nazwać protoplastą motocykla. Silnik ich maszyny był parowy i zbudowany z kotłów spirytusowych. Silnik o masie ok. 60 kg pozwolił osiągnąć przy 2 koniach mechanicznych prędkość ok. 15 kilometrów na godzinę.

Jednak za pojazd, którym moglibyśmy się poruszać do dziś, jest Reitwagen produkcji Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha. Motor miał tylko pół konia mechanicznego i pozwalał na osiąganie 11 km/h. Powstał w 1885 roku. 9 lat później powstał pierwszy motocykl seryjny Hildebranda i Wolfmüllera. Na początku XX wieku motocykle stały się popularnym pojazdem np. w Indiach.

Duży skok popularności motocykli pojawił się podczas I Wojny Światowej i II Wojny Światowej. Motocykle były wykorzystywane zarówno wśród cywili, medyków, jak i wojskowych. Należy pamiętać, że popularne marki japońskich motocykli (takie jak Yamaha, Kawasaki, Honda czy Suzuki) powstały dopiero po II Wojnie Światowej.

Po wojnie motocykle dalej były popularnym pojazdem i w niektórych państwach było więcej zarejestrowanych pojazdów silnikowych jednośladowych niż dwuśladowych.

Co warto wiedzieć o motocyklach?

Honda posiada system, który chroni przed upadkiem (Honda Riding Assist). System automatycznie wykrywa czy prędkość jest za niska i pozwala odłączyć kierownicę i zmienić kąt. W latach 60. w Stanach Zjednoczonych motocykle Hondy były tak popularne, że powstał nawet zespół muzyczny Hondells.

Poza tym Honda wdrażała system poduszek powietrznych. Takie rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwa ma tylko Honda Gold Wing. Jednak są one zazwyczaj wyłączane.

Japońskie firmy słyną z przebranżowień. Suzuki zaczynało produkcję od krosen tkackich dla przemysłu jedwabiu. Yamaha rozpoczynała działalność jako producent fortepianów. Do dziś fortepiany tej marki są synonimem wysokiej jakości i są wykorzystywane w np. Konkursie Szopenowskim.

Najdłuższy motocykl świata miał ok. 27 metrów i powstał w Indiach. Swoją drogą, w Indiach motocykliści mogą bezkarnie przejeżdżać na czerwonym świetle. Muszą jedynie odczekać 2 minuty na światłach i uważać. Według statystyk motocykle Harley Davidson są dwukrotnie bardziej awaryjne niż średnia trzech największych producentów motocykli (Honda, Yamaha i indyjski Hero MotoCorp).

Tutaj znajdziesz więcej wskazówek o konserwacji i reperowaniu motocykla.