Czy zakup używanego pojazdu się opłaca? Wyjaśniamy!

Wielu kierowców staje przed tym samym dylematem: czy lepiej jest kupić nowy samochód, czy korzystniej nabyć auto używane? Każde z rozwiązań ma oczywiście swoich zwolenników oraz przeciwników. Mimo wszystko przed podjęciem tak ważnej decyzji warto rozważyć wszelkie „za” oraz „przeciw”. W związku z tym spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy zakup używanego auta ma sens, a jeśli tak, to o czym pamiętać przy jego wyborze?

Czy zakup używanego pojazdu się opłaca?

Zakup samochodu, niezależnie od tego, czy to nasz pierwszy, czy kolejny już pojazd, to zawsze ważne wydarzenie. Tego typu inwestycja wiąże się zazwyczaj ze sporym wydatkiem, a nigdy do końca nie możemy być pewni tego, czy pojazd będzie sprawować się na co dzień tak dobrze, jak np. podczas jazdy próbnej. Wiele wątpliwości pojawia się szczególnie wtedy, gdy rozważamy zakup używanego auta. Jak podejść wówczas do tego tematu i na co zwracać szczególną uwagę, aby nie żałować później danego zakupu?

Samochód nowy czy używany?

Niestety nie ma odpowiedzi na tego typu pytania, ponieważ każda z opcji posiada wiele niewątpliwych plusów, ale ma też liczne mankamenty. Podstawowa różnica między zakupem nowego a używanego pojazdu sprowadza się do tego, że w pierwszym przypadku samochód jest objęty gwarancją i możemy być pewni, że jesteśmy jego pierwszymi właścicielami. Niestety, za tym idzie o wiele wyższa cena, i to niezależnie od marki czy standardu danego pojazdu. Nie ma co kryć, że większość osób, głównie z pobudek ekonomicznych, podejmuje decyzję o zakupie używanego samochodu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, możliwości oraz preferencji. Jak się okazuje, zakup na rynku wtórnym może być strzałem w dziesiątkę, ale trzeba wiedzieć, jak właściwie podejść do tego tematu. Jednym z największych atutów zakupu używanego samochodu jest jego niższa cena w stosunku do nowej wersji. Mercedes E klasa i wiele innych w atrakcyjnych cenach? Jak najbardziej, szczególnie jeśli znamy się na samochodach i jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić, czy dana oferta jest opłacalna.

Czym kierować się przy wyborze używanego samochodu?

Nie ma co kryć, że auto kupione bezpośrednio w salonie danej marki w momencie transakcji traci na wartości. Tymczasem znalezienie takich używanych pojazdów jak choćby Mercedes klasa E czy Peugeot 508, i to w dobrym stanie, jest obecnie niezwykle proste. 508 Peugeot, Mercedes E class i wiele innych samochodów z rynku pierwotnego można znaleźć online, np. na takich portalach ogłoszeniowych jak Allegro, gdzie każdego dnia pojawiają się tysiące nowych ofert. Już na etapie przeglądania ogłoszenia warto zwrócić uwagę na to, czy zostały podane wszystkie najważniejsze informacje, a w przypadku ich braku od razu powinniśmy skontaktować się ze sprzedającym, aby dopytać o szczegóły. Najlepiej zobaczyć pojazd na własne oczy i przy okazji zweryfikować jego stan techniczny (w tym przede wszystkim skrzynie biegów, hamulce, wycieraczki, światła, pedały itd.), odbyć jazdę próbną, a także potwierdzić stan prawny pojazdu (np. poprzez zapoznanie się z umową sprzedaży). Nie można pominąć też sprawdzenia zgodności numeru VIN z nadwozia z tym, który znajduje się w dokumentacji samochodu.

Używane auto – czy warto?

Wspomniany już Peugeot 508 czy Mercedes E klasa to oczywiście tylko przykłady modeli, które cieszą się w tej chwili dużą popularnością. Rynek samochodów używanych z każdym kolejnym rokiem zyskuje na znaczeniu, a co rusz pojawiają się nowe oferty. Kluczem do sukcesu jest jednak dokładne przyjrzenie się danej propozycji, a jeśli dojdzie już do spotkania ze sprzedającym – szczegółowe sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, z uwzględnieniem wszystkich istotnych detali.