Jak przygotować motocykl na zimę – serwis i konserwacja

Przygotowywanie motocykla do sezonu zimowego to bardzo ważna sprawa. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ochronę elementów metalowych przed korozją, ale nie tylko. Sprawdź poradnik i dowiedz się, jaki smar do łańcucha motocyklowego będzie najlepszy. Dlaczego i o co jeszcze trzeba zadbać podczas przygotowywania motoru na zimę? Podpowiadamy, jak robić to prawidłowo!

Smar do łańcucha motocyklowego – czy smarowanie łańcucha na zimę ma sens?

Zimowanie motocykla to okres, kiedy pojazd stoi w garażu całkowicie nieużywany nawet przez 3-4 miesiące. Warto odpowiednio przygotować swoją maszynę na ten czas. Przede wszystkim kup dobry smar do łańcucha motocyklowego. Zanim jednak go użyjesz, dokładnie wyczyść powierzchnię łańcucha np. naftą. Co ciekawe, nafta również jest naturalnym smarem dla łańcuchów motocyklowych.

Smarowanie łańcucha motocyklowego powinno odbywać się regularnie, średnio co 1000 kilometrów trasy. Dzięki temu ogniwa nie rozciągają się nadmiernie oraz nie utrudniają jazdy na motorze. Regularne stosowany smar motocyklowy znacznie wydłuża żywotność łańcucha, co niweluje częste koszty związane z jego wymianą. Zawsze pamiętaj o tym, aby zaopatrzyć się w dobry smar do łańcucha motocyklowego. W ten sposób naprawdę dobrze zabezpieczysz cały napęd motoru na sezon zimowy i nie tylko.

Zimowanie motocykla – o czym pamiętać przed odstawieniem pojazdu do garażu? Najistotniejsze wskazówki

Chcesz wiedzieć, jaki smar do łańcucha motocyklowego warto kupić? Jeśli tak, zasięgnij opinii innych użytkowników, poproś o pomoc specjalistę w sklepie lub sprawdź, co na ten temat mówi producent pojazdu. Jeśli chodzi o zimowanie sprzętu, sam olej do łańcucha motocyklowego może okazać się niewystarczający. Dodatkowe akcesoria, które pomogą Ci we wszelkich pracach na etapie przygotowywania motocykla do zimowania, to:

  • stojaki motocyklowe;
  • pokrowce na motor;
  • środki czyszczące do łańcucha, plastików i silnika.

Zanim odstawisz sprzęt na całą zimę, odłącz też akumulator, zabezpiecz smarem styki i wszelkie połączenia metalowe narażone na korozję i spuść benzynę z gaźników. Dzięki temu unikniesz wielu kłopotów z motorem na wiosnę.

Zimowanie motocykla a bezpieczeństwo

Pamiętaj, że zimą wciąż na motocykle czyhają złodzieje. Jeśli trzymasz motor tylko na miejscu w garażu podziemnym, koniecznie zainwestuj w kotwę montowaną do ziemi lub alarm na tarcze hamulcowe. Przyda się także pokrowiec motocyklowy, który świetnie zamaskuje to, jaki model pod nim trzymasz. Dzięki temu skutecznie ochronisz swój sprzęt przed kradzieżą, a także kurzem.

Serwis i konserwacja motocykla przed zimą to prosta sprawa. Umyj dokładnie cały motocykl, pozbądź się zalegających zanieczyszczeń, nasmaruj łańcuch i inne podzespoły i to wszystko. Zapamiętaj ten krótki poradnik na temat przygotowywania motocykla do zimowania i zastosuj go w praktyce, kiedy zakończysz już jazdę na dwóch kołach w danym sezonie.